Pfizer тримає імунітет до шести місяців, а супутник V – до двох років. Але через владу українці кращу вакцину не отримають

15.04.2021 30

Після майже п'яти місяців глобальної вакцинації проти коронавірусу стали зрозумілі переваги і недоліки кожної із сироваток.
Почнемо з переваг. За даними самих виробників, нині до найбільш вдалих вакцин можна віднести "Пфайзер", "Модерну" і "Супутник Ві" - усі вони мають понад 90% ефективності. Johnson & Johnson, "АстраЗенека" та інші подібні сироватки за своєю дієвістю коливаються у рамках 60-70%. Китайська "Сіновак" має найнижчий показник – 50%. Низьку ефективність своєї вакцини визнали навіть китайці.
А тепер про недоліки.
"АстраЗенека" відома тим, що її використання в деяких країнах призупинили через виникнення тромбів у деяких щеплених людей. Через це компанія-виробник сама ухвалила рішення знизити показник ефективності сироватки - з 79 до 76%. А тепер і взагалі перейменувала препарат через повсякчасні відмови від його використання. Відтак це тепер Vaxzevria. За назвою. А за формулою – усе та сама "АстраЗенека", яка провокує тромби.
Нещодавно запущена Johnson & Johnson має таку саму проблему - провокує рідкісне захворювання, яке супроводжується тромбозом. Американські штати вже почали масово відмовлятися від використання сироватки на час розслідування.
Китайський "Сіновак" також не дає надії на формування стійкого колективного імунітету. За висновками країни, яка обрала за основну саме цю сироватку, "Сіновак" виявився провальним, - кажуть експерти.

ОЛЕКСАНДР ПЛЮЩЕВ, ЖУРНАЛІСТ
Єдина з більш-менш великих країн, де попри пристойне охоплення вакцинацією, триває відчутне зростання і захворюваності, і смертності від 
COVID-19, - це Чилі. Я все ніяк не міг зрозуміти, в чому причина. І це, звичайно, руйнувало мої аргументи. А сьогодні подивився, які вакцини застосовують країни-лідери, і відразу все встало на свої місця: Чилі з них єдина, де основна вакцина - китайська СoronaVac (Sinovac). Її ефективність оцінюється в 50% у сусідній з Чилі Бразилії, а сам виробник вказує 62,3%.

Навіть високоефективні сироватки, які називають чи не найкращими у світі, мають свої недоліки. Так, вчені з Тель-Авівського університету заявили, що вакцина проти коронавірусу виробника Pfizer може в деяких випадках бути менш ефективною проти південноафриканського штаму хвороби. А він нині саме набирає обертів. Серед високоефективних вакцин проти цього штаму стійкою є російська сироватка "Супутник Ві". Про це заявляє глава Центру ім. Гамалії, який розробив препарат. Олександр Гінцбург також заявив, що розробив технологію, яка дозволяє за два дні адаптувати вакцину для боротьби з мутаціями коронавірусу. Тобто вакцину можна адаптувати під будь-який новий штам вірусу. До того ж у Центрі ім. Гамалії заявляють про збереження імунітету після щеплення до двох років. Водночас сподіваються досягти результату з безстроковим набуттям імунітету після вакцинації.
До того ж "Супутник Ві" залишається однією із найдоступніших вакцин, порівняно з іншими. Вартість однієї дози становить 8-10 доларів. Найдешевше оцінюється "АстраЗенека". А от найдорожча – "Модерна". Друге місце за вартістю має "Пфайзер", а третє - сумнівна "Сіновак" із найнижчим рівнем ефективності. Саме цієї вакцини Україна закупила 2 млн доз. Але вартість "Коронаваку" завищено, можна сказати, умисно.

СЕРГІЙ КРАВЧЕНКО, ГОЛОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ МЕДИЧНОЇ ПАЛАТИ УКРАЇНИ
Що стосується безпосередньо китайської вакцини компанії "Сіновак", яка реалізується під торговою назвою "Коронавак", - це класична вакцина.  Проведена за класичною технологією виробництва. Чому вона така дорога? Тому що технологія виробництва, форма випуску, фасування в однодозових шприцах-тюбиках - вона набагато дорожч
а, ніж розлив у флакони, навіть однодозові. У такому разі Україна купила дуже дорого китайську вакцину "Сіновак" за вартістю виробництва її в шприцах-тюбиках, але до України чомусь приїхала ця вакцина у флаконах однодозових. Розумієте?

Одним із найважливіших аспектів використання вакцин є зручність умов їх транспортування та зберігання. Оспіваний по всьому світу "Пфайзер" - найбільш вибагливий. Він потребує близько 70 градусів холоду. Логістично це важко і дорого забезпечити, особливо для країн, які розвиваються. Найдорожча "Модерна" потребує -20 градусів, але може зберігатись і у звичайному холодильнику, за умови використання протягом місяця. Ідентичних умов потребує Johnson & Johnson. Інші ж вакцини, зокрема й "Супутник Ві", не мають особливих вимог і можуть зберігатись у звичайних холодильниках за температури від 2 до 8 градусів.
Тобто виходить, що сумнівні вакцини - або дорогі й неефективні, або ефективні, але їх дорого зберігати. Або все в них добре, але от стійкості до нових штамів немає. Найкраще співвідношення усіх названих критеріїв об'єктивно має "Супутник Ві".
Нині вакцина здобуває дедалі більше довіри у міжнародній спільноті. Навіть Європа наразі планує переговори з Росією щодо можливості закупити вакцину.
А що ж Україна? Поки Європа зрозуміла, що вакцина насправді дієва і її потребують, Україна уже сьогодні могла б почати її виробляти. Про це торік у Москві домовився голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук.

ВОЛОДИМИР КАЦМАН, ПОЛІТИЧНИЙ ЕКСПЕРТ
Як це робить Казахстан, як це роблять багато інших країн - самі розпоряджатися, контролювати кількість і ще й виробляти для продажу для тих країн, які
із задоволенням, я думаю, купували б таку вакцину. Але у нас звикли в державі керуватися не принципом, як зробити краще для людей, а так, щоб отримати відкат - ось це головний принцип.

Але влада не припускає жодної можливості зі "Супутником Ві".
Замість цього гідними варіантами для наших можновладців стали індійський аналог "АстраЗенеки" - вакцина "Ковішілд" та китайський "Сіновак". Як уже стало зрозуміло, обидві викликають чимало запитань. Ще більше запитань викликає ставлення влади до українського народу. Адже закупили вакцини через сумнівні компанії-прокладки, кількість доз, які фактично прибули, не збігається з оплаченим обсягом постачання, і, звісно, якість застерігає українців від добровільної вакцинації. І навіть із цими вакцинами організувати правильний порядок щеплень, щоб усім вистачило на дві дози, влада не спромоглася.

СЕРГІЙ РИМАРЕНКО, ДОКТОР ПОЛІТИЧНИХ НАУК
Я не епідеміолог, я не лікар, я не можу фахово це коментувати. Але от з точки зору здорового глузду - 500 тис
. вакцин завезли, індійської цієї. Вакцинували 1 раз 380 тис. І в мене такий когнітивний дисонанс. А як будуть вакцинувати 130 тис. осіб, якщо нема оцієї індійської вакцини, і коли вона буде, ніхто не знає. А рекомендації ВООЗ - тільки цією вакциною. Що робити з цим? Як на мене, це злочин.

Тим часом майже половина українських регіонів перебувають у "червоній" зоні.

СЕРГІЙ РОЗЕНБАУМ, ПОЛІТИЧНИЙ ЕКСПЕРТ
Виходить, що влада за свої проколи в боротьбі з пандемією перекладає все на плечі своїх громадян. І тепер люди повинні страждати, люди втрачають роботу, люди обмежені
у своїх правах. І виходить, що через помилки влади страждають люди.

І, попри локдауни, медична система перевантажена і не може врятувати усіх хворих, не вистачає персоналу і кисню, смертність рекордно висока, а перспективи здобути колективний імунітет занадто захмарні.

Новини партнерів

Loading...